Działamy! Biblioteczne fotorelacje..

III 2020 

Uroczyste Pasowanie Na Czytelnika

Czekali, czekali, pilnie literki poznawali, aż w końcu,,, się doczekali. I przekroczyli próg szkolnego Królestwa Baśni i Przygód uroczyście przyrzekając, że szanować książki będą, krzywdy zrobić im nie dadzą. I że z ich rad oraz mądrości korzystać będą usilnie. A do świata literatury pięknie wprowadziła Pierwszoklasistów ich starsza koleżanka z V klasy, Matylda - dziękujemy!










II 2020 

"Czytanie na dywanie" - edycja II

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka to wyjątkowa okazja do świętowania. Takiego z tortem i świeczkami rzecz jasna. Więc o urodzinach misia, który uwielbiał miodek i o przygotowaniach jego przyjaciół do uświetnienia Puchatkowego przyjęcia, mogły dowiedzieć się nasze przedszkolaki z grupy zerowej od swoich starszych kolegów z klasy III – członków Szkolnego Klubu Książki „Mali Czytelnicy” podczas drugiej edycji bibliotecznej akcji „Czytanie na dywanie”. Nie zabrakło też słodkości i pozowania do wspólnego zdjęcia. To było miłe spotkanie :)









XI 2019 

"Witaj Polsko!" - wystawa

Kto Ty jesteś? Polak mały..." A mały Polak też potrafi... Uczniowie klasy III ze Szkolnego Klubu Książki "Mali Czytelnicy" przyczynili się do uświetnienia obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w swojej szkole, organizując biblioteczną wystawę "Witaj Polsko" oraz wzbogacając ją o własnoręcznie wykonane prace plastyczne.
















XI 2019 

"Czytanie na dywanie" - edycja 1

„Dawno, dawno temu... wraz ze swoją klaczą o imieniu Kasztanka pojawił się prawdziwy superbohater - marszałek (to taki rodzaj ważnego żołnierza), który nazywał się Józef Piłsudski. Marszałek miał też psa o imieniu... Pies. Prawda, że śmieszne imię dla psa? I strasznie lubił pić mocną, bardzo słodką herbatę! Dowodził sporą grupą żołnierzy, którzy nazywali go Dziadkiem. Ale najważniejsze, co musicie o nim wiedzieć, to to, że tak długo walczył, aż w końcu wywalczył wolność dla Polski…” O tym i o innych ciekawych rzeczach związanych z listopadowym świętowaniem mogły dowiedzieć się nasze przedszkolaki z grupy zerowej od swoich starszych kolegów z klasy III – członków Szkolnego Klubu Książki „Mali Czytelnicy” podczas pierwszej edycji bibliotecznej akcji „Czytanie na dywanie”.





X 2019 

Międzynarodowy Projekt „Krokus” - edycja 3

Już po raz trzeci biblioteka szkolna wraz z uczniami włączyła się w działania związane z Międzynarodowym Projektem "KROKUS” i po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zasadzili krokusowe cebulki na trawniku przed szkołą. W imieniu całej społeczności szkolnej zrobili to uczniowie klasy III - członkowie Szkolnego Klubu Książki "Mali Czytelnicy". Projekt został zapoczątkowany w 2005 roku przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Obecnie jest realizowany w dziewięciu krajach Europy. Są to: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Irlandia, Malta, Polski i Wielka Brytania. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitną wczesną wiosną. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej. Projekt KROKUS pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.



X 2019 

Wystawa "Co chwila bądź lepszy"

Z okazji Dnia Patrona cała społeczność szkolna mogła oglądnąć wystawę poświęconą życiu, działalności oraz męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe - osobie tak niezwykłej i godnej naśladowania, zapoznać się z życiorysem, myślami oraz fotografiami przybliżającymi sylwetkę Patrona szkoły. Wystawa została przygotowana w oparciu o zasoby biblioteczne przy współudziale członków Koła Miłośników Książki „Mali Czytelnicy” /Maksymilian Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1918 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1927 r. założył klasztor w Niepokalanowie. Był to największy klasztor w owych latach na świecie. W 1930 r. o. Kolbe założył drugi Niepokalanów w Japonii w miejscowości Nagasaki. Duchowny wrócił do Polski, gdzie zastała go II wojna światowa. 25 maja 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W lipcu 1941 roku Ojciec Kolbe dobrowolnie zajął miejsce człowieka skazanego wraz z innymi na śmierć głodową. Przeżył w bunkrze dwa tygodnie. Został uśmiercony zastrzykiem fenolu. Stało się to 14 sierpnia. 17 października 1971 r. papież Paweł VI dokonał beatyfikacji ojca Maksymiliana Kolbe, a 10 października 1982 r. Ojciec święty Jan Paweł II dokonał jego kanonizacji.






IX 2019 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania



Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29.09.2019 r) to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Obchodzony w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania był znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki oraz do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Uczniowie grupy przedszkolnej oraz klas I i II miały okazję wysłuchać opowieści o Koziołku Matołku oraz o przygodach dziesięciu skarpetek. To był przyjemnie i pożytecznie spędzony czas. Zachęcamy wszystkich dorosłych do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.














VI 2019 

 O Nowej to Hucie...legenda.



Biblioteka szkolna zaprosiła klasy I-II do udziału w konkursie plastycznym na ilustrację do legendy nowohuckiej - edycja 2019, organizowanym przez Bibliotekę i Klub „Kuźnia” Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. W czasie zajęć w naszej bibliotece uczniowie dowiedzieli się czym jest legenda oraz poznali wybrane teksty, związane z Nową Hutą. W sobotę 15 czerwca miał miejsce finał konkursu. Ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i dyplomów oraz otwarcie wystawy nagrodzonych prac odbyło się podczas Święta Kuźni - rodzinnego festynu plenerowego. Miło nam poinformować, że praca Zuzi z kl. Ia zdobyła w konkursie III miejsce. Dodatkowo biblioteka szkolna postanowiła nagrodzić za piękne prace plastyczne następujących uczniów: Lenę, Ziemowita i Anastazję z klasy Ib oraz Urszulęz klasy Ia. Gratulujemy!








V 2019

 „Nowa Huta ukryta w lapbookach”

15 maja 2019 r. w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczania nagród za udział w konkursie „Nowa Huta ukryta w lapbookach” dla uczniów klas II-VI szkół podstawowych. Wcześniej nasza biblioteka szkolna przeprowadziła zajęcia o Nowej Hucie dla uczniów z klasy IV a . Uczniom przedstawiono także zasady tworzenia lapbooków. Do konkursu międzyszkolnego wytypowano prace plastyczne pięciu uczniów. Miło nam poinformować, że dwie uczennice: Wiktoria i Aleksandra otrzymały wyróżnienia za wykonane lapbooki. Organizatorem konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie – Filia w Nowej Hucie wraz z bibliotekami z nowohuckich szkół. Projekt zrealizowany został z okazji 70-tej rocznicy powstania Nowej Huty. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!







III 2019 

Uroczyste Pasowanie Na Czytelnika

Z radością i dumą donosimy, że po wielomiesięcznych trudach związanych z poznawaniem pierwszych literek i słów, uczniowie klasy I a i I b zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. I w ten sposób nasze Królestwo Baśni i Przygód stanęło otworem przed kolejnymi miłośnikami książeczkowych doznań i wzruszeń. Przy okazji ogromne podziękowania dla Dominika i Kuby z klasy III d za uświetnienie uroczystości pięknym wprowadzeniem młodszych koleżanek i kolegów w bajeczny świat literatury <3







XII 2018

Hej choinka, choinka.

Bestsellerowa Choinka Anno Domini 2018 w bibliotece szkolnej, a to oznacza, że już po raz drugi nasi gimnazjaliści podjęli wyzwanie stworzenia "książkowej" jodełki. I chociaż łatwo nie było, bo to wcale nie jest proste zadanie - udało się. Nawet sam Mikołaj z orszakiem na chwilkę z podziwu przycupnął. Błyszczy teraz dumnie nasza bestsellerowa choinka, a jej książkowe gałązki uginają się pod ciężarem łańcuchów i ozdób. Jest piękna... Wasze cudne drzewka też niech Wam pięknie migocą i podkreślają magię nadchodzących dni.
Wesołych Świąt!













11 XII 2018
Jestem sobie przedszkolaczek...


Jestem sobie przedszkolaczek. W bibliotece sobie skaczę... I z ciekawością patrzę na tyyyyyle pięknych książek. Ale będzie czytania gdy poznam literki...
11 XII 2018 r. z radością gościliśmy w naszej szkole grupy przedszkolne, które uczestniczyły w zorganizowanych dla nich przez uczniów i nauczycieli ciekawych warsztatach. A w przerwie Królestwo Baśni i Bajek czyli szkolna biblioteka też zapraszało Szanownych Gości w odwiedziny. Oj było przemiło...








XI 201

Projekt "Krokus 2018" w naszej szkole.





11 XI 201

Okolicznościowa wystawa:

"Jeszcze Polska nie zginęła... - 100 lat Niepodległej". 

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach wolna Polska powróciła 100 lat temu na mapę świata
Okolicznościowa wystawa "Jeszcze Polska nie zginęła... - 100 lat Niepodległej" zorganizowana w naszej szkole przez młodzież i nauczycieli bibliotekarzy miała na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.







IX 2018 - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzimy 29 września. To akcja promująca czytelnictwo i głośne czytanie, ustanowiona przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Sama data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Wszyscy wiemy jak wielkie znaczenia dla dziecka ma głośne czytanie i bliski kontakt z książką jako słowem pisanym. Jest tak ważne, bo stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię i wrażliwość, rozbudza ciekawość świata oraz kształtuje nawyk czytania. 
Dlatego też my również przyłączyliśmy się do tego wspaniałego święta książki. Naszą szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I – IV. Najmłodsi goście zaproszeni zostali na „Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków”. Natomiast ci trochę starsi - z klasy IV - poznali wesołe przygody Kuby i Amelii, bohaterów książki Rafała Kosika. Na zakończenie wszyscy Goście obiecali systematycznie odwiedzać bibliotekę szkolną i zaprzyjaźnić się z innymi bohaterami książek.










III 2018 - NFRC

Dotacja dla biblioteki zdobyta po raz drugi! Radość i duma.... 
Wojewoda Małopolski ogłosił, komu zostało udzielone wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. 
Na podstawie rekomendacji Zespołu do spraw oceny wniosków o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do bibliotek szkolnych oraz bibliotek pedagogicznych Wojewoda Małopolski podjął decyzje o przyznaniu wsparcia finansowego również Naszej Szkole!
Już niebawem pojawią się w Naszej Bibliotece nowe, wspaniałe książki! Czekamy na Wasze propozycje!


13 III 2018 Uroczyste Pasowanie na Czytelnika.


Ależ to było wydarzenie! Wielkie i dłuuugo wyczekiwane. Bo najpierw musieliśmy przecież odkryć tajemnice alfabetu. A gdy literki już wszystkie poznaliśmy, pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki się staliśmy!!!
"MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,
ŻE BĘDZIEMY KOCHAĆ KSIĄŻKI,
KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.
I WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK
BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ,
OBOWIĄZKI CZYTELNIKA
TRAKTOWAĆ Z WIELKA POWAGĄ.
PRZYRZEKAMY!"


























I-III 2018 - Dni Otwarte Szkoły i spotkania adaptacyjne dla przedszkolaków.



















20 XII 2017 - Konkurs "Selfie z książką"

Brawa dla uczestników za udział w konkursie i dużą pomysłowość!





13 XII 2017 - "Bestsellerowa choinka".  

Magia Świąt Bożego Narodzenia polega na niepowtarzalnej atmosferze jaka towarzyszy nam w te dni. Uczniowie w niebywale piękny sposób postarali się aby odczuć ją było także w naszej bibliotece. I może tylko książki trochę się dziwiły, że w światełka i bombki się ozdobiły...









8 XI 2017 - Dzień Postaci z Bajek


7 XI 2017 - Międzynarodowy projekt "Krokus"


29 X 2017 - Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie


Z wizytą w bibliotece :)












Kylie.